Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları

Sağlık Bakanlığı tarafından 24.10.2014 tarihinde çıkartılan “Geleneksel ve TamamlayıcıTıp Uygulamaları Yönetmeliği” ile belirlenen branşlarda tedavi düzenleme hakkı yasal olarak yalnızca Sağlık Bakanlığı Sertifika Eğitimleri alan hekim ve diş hekimlerine verilmiştir.
Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) ünitelerimizde doktorumuz tarafından muayene edilen hastalara gerekli görülen tedavi usulleri uygulanmaktadır. Uygulamalarımız kişinin varsa devam eden tedavisine ilave olarak yapılmakta hiçbir şekilde hastanın devam eden tedavisine müdahil olunmamaktadır. Gerektiğinde hastanın takibini yapan doktoru aranarak konu hakkında bilgilendirme yapılmakta ve gerekli işbirliği sağlanmaktadır.

GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP YÖNTEMLERİ’NDEN HERHANGİ BİRİNİ YAPTIRMAYA GİTTİĞİNİZ BİR MERKEZDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

  1. Uygulama yaptıracağınız yerin bakanlık tarafından verilmiş izin belgesinin olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
  2. Uygulamayı yapacak kişinin hekim/diş hekimi olduğundan emin olmalısınız.
  3. Uygulamayı yapacak hekimin uygulama ile ilgili bakanlık tarafından imzalanıp onaylanmış sertifikasının olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Uygulamanızı sadece bakanlık tarafından onaylanmış sertifikası olan hekimlere yaptırmalısınız.
  4. Diş hekimleri yalnızca kendi alanlarında bu uygulamaları gerçekleştirebilirler. Diş hekiminin alanına girmeyen tıbbi sorunlarınız için yalnızca tıp doktorlarına uygulama yaptırmalısınız.
  5. Uygulamayı dişiniz için diş hekimine yaptırmak istiyorsanız aşağıdaki mevzuat maddesinde belirtilen yerlerde uygulama yaptırmalısınız.

MADDE 9 –(2) Diş hekimliği uygulama ve araştırma merkezlerinde, diş hastanelerinde ve ağız ve diş sağlığı merkezleri ile diş polikliniklerinde sadece diş hekimliği alanında uygulama yapılabilir.

  1. Uygulama yaptırmak için gittiğinizde mutlaka size yapılacak işlem hakkında bilgi veren ve sizin onay verdiğinize dair imzanızı gerektiren onam belgesini okuyup imzalamalısınız.