Sigara Bırakma Programı

Bu program sadece sigarayı gerçekten bırakmak isteyen ancak iradesiyle bunu aşamayanlar içindir. Kişi istemedikçe hiçbir yöntem sigara kullanımını bıraktıramaz.

Bu programda akupunktur-homeopati-aromaterapi yöntemleri kombine olarak kullanılmaktadır. Sadece akupunktur ile sigara bırakmada başarı oranı %80 civarındayken diğer desteklerle birlikte bu oran kişinin güçlü isteğiyle birlikte %100’e ulaşmaktadır.

Sigara bağımlılığı hem organik hem de psikolojik bir bağımlılıktır. Organik problemlerde akupunkturist tek başına hastasına yardımcı olabilir, problem çözülür.  Ama sigara bağımlılığı gibi organik ve psikolojik bir problemde doktor ve hastası birlikte çalışmalıdır. Çünkü organik bölüm çözüldüğü halde, önerildiği halde yeterli su içmemesi, önerildiği halde C vitamini içeren gıdaları tüketmemesi, kişinin basit bir nedenle eline sigara alıp yakması gibi durumlar hep kendi karar verme yetisine bağlıdır. Bu konuda sadece doktorun yapabilecekleri yetmez, hastanın bu yapılanları hakkıyla değerlendirip destek olması, üzerine düşeni yapması gerekir. Bu değerlendirmeyi en iyi daha önce kendi çabaları ile sigara bırakan ve o zaman ne kadar zorlandığını hatırlayan hastalar yaparlar. Gerçekten akupunktur, sigara bırakan kişiye çok yardımcı olmakta ve sürecin atlatılmasını çok desteklemektedir. 

Sigarayı bırakma işi doktor ve hastanın aynı takımda olacağı bir mücadele ile başarılabilir. Kişi isterse günde dört paket sigara içiyor olsun, eğer sigara bırakmaya karar vermiş ve bu konuda yardım istiyorsa akupunktur ve doktoru bu konuda %80 başarı şansına sahiptir.

İlk gün çok önemlidir. Kişi sabah hiç sigara içmeden tedaviye davet edilir. Çünkü kişi sigara içmeden, vücut tam nikotin ihtiyacı hat safhaya geldiğinde ve zorlandığında tedavi yapmalıyız ki hasta bu zor durumun nasıl ortadan kalktığını, canı çok sigara isterken nasıl bu isteğin birden kaybolduğunu görsün, hissetsin ve tedaviye inancı artsın. Bu durum, kişinin bu işi başarabileceği konusunda kendine güvenini arttırır ve motive eder. 45 dakikalık vücut akupunkturu, kulak akupunkturu, elektrik stimülasyonu ve lazer tedavisinden oluşan bir tedavinin ardından, ertesi sabah için randevu verilir. Bu ilk seans çok önemlidir ve bazı hastalar için tüm tedavi bu kadardır. Akupunktur endorfin salgısını arttırdığı için sigara isteği olmamaktadır.

Özellikle ön görüşmede ilk cümlelerimizden biri şudur: Sigara bırakma ile ilgili yaklaşık 7 seanslık iki hafta süren bir tedavimiz vardır. Genellikle kişi birilerinden tedavimiz hakkında bir ön bilgiye sahip olarak gelmiş ise sözümüzü keser ve itiraz eder. “Ama falanca kişi size geldi ve sadece iki seansta bıraktı!” “Evet!” deriz ve ekleriz “Seans sayısını ihtiyaca göre belirliyoruz. Bir ya da beş seans ama önemli olan nokta bizim iki hafta boyunca sizinle beraber bu konuda birlik içinde olmamız, gerektiği zamanda seansları uygulamamız ve siz zorlanmadan bu süreyi atlatmamız.”

Akupunktur yardımı ile kişinin sigara içme isteğini azaltma ve vücuda nikotin gelmedikçe artan “nikotin eksikliği sendromu” belirtileri ile başa çıkma hedeflenmektedir. Bu konuda hasta doktor arasındaki iyi bir iletişim kişiye bu başarı yolunda çok yardımcı olmaktadır. Akupunkturist için de en önemli olan tedaviye başladıktan sonra hastanın ikinci tedaviye geleceği ana kadarki süreçtir. Hastalarımıza şöyle deriz: “Yarın geldiğinizde cümlenizin başı nasıl olursa olsun sonu –içmedim- ile bitiyorsa biz çok rahatlayacağız. Çünkü İlk gün için bırakma şansı % 80 iken, ikinci gün içmeden geldiğinizde başarı şansı % 90’a çıkacaktır.” Gerçekten en önemli süreç ilk 24 saattir ve tam vücudun bu bağımlılıkta zorlandığı, vücudun hat safhada nikotin istediği ilk 24 saattir. İşte bu noktada akupunktur bu sürecin atlatılmasını, kişinin daha rahat, sakin, huzurlu olmasını sağlar, kişinin bu mücadelesinde çok önemli bir destek kuvvet olarak yerini alır. İlk üç günü aşmış isek tedaviye nerede ise bitti gözüyle bakarız. Kalan günlerdeki takibimiz ise olası bir çevresel olağan dışı durumda kişinin gene de çok hassas olması nedeni ile takip etme isteğimizdir. Hastalarımız sigarayı bırakınca kilo almaktan korktukları halde yapılan akupunktur tedavisi nedeni ile bu iki haftalık süreçte ortalama bir iki kilo da kilo kaybederler.

Tek seansta bırakılabilse bile sigara bırakma tedavisi iki haftalık takip gerektiren bir tedavi programıdır. Gerekli seanslar ardı ardına her gün ve sonrasında ara açılarak; vücut akupunkturu, kulak akupunkturu, lazer ve elektrik stimülasyon şeklinde uygulanır. Gerçekten sigarayı bırakmak isteyen kişi için son derece faydalı bir tedavi metodudur. Akupunktur sigara bırakırken bağımlılık belirtilerini önler, sigara dumanından mide bulanmasını sağlar, ağızda metalik bir tat oluşturur ve bu sigara dumanıyla birleşince mide bulantısına neden olur. Bu bir sigarayı bırakma tedavisidir. Tedavi bittikten sonra sigaraya tekrar başlamak veya başlamamak gene kişinin kendi karar verme yetisine bağlıdır. Biz sigara bırakan hastalarımıza sigara konusunu hayatlarından ve gündemlerinden çıkartmalarını öneririz.

Sigarayı bıraktıktan sonra 3 ay, 3 yıl ve hatta 13 yıl geçse de o ilk sigaranın, o ilk ölümcül nefesin arkasının geleceği unutulmamalıdır. İlk günlerde akupunktur ile önlediğimiz nikotin krizleridir. İki hafta sigarasız geçtikten sonra bağımlılık ortadan kalkar. Vücut nikotini unutmuştur. Yani, iki haftadan sonraki hiçbir sigara ilk günlerde olabileceği gibi bir nikotin krizi sonucunda içilmez. Aradan geçen sigarasız günler kişilerin sigara konusunda kendilerine güvenmelerini sağlar. “Müthiş bir iradeye sahibim!” duygusu uyandırır. “Şu sigarayı tek tek içerim ve böylece ömür boyu içebilirim!” yanılgısına kapılırlar. Ama hiçbir sigara bağımlısı için en başından beri arada bir içen sigara tiryakileri gibi olma şansı yoktur. O nedenle hastalarımıza bu konuyu sık sık hatırlatır ve ileri bir dönemde böyle bir hataya düşmemeleri, zorlu bir dönem yaşarlarsa hiçbir nefes çekmeden bir kontrol seansı almak üzere tedaviye gelmelerini salık veririz.

Akupunkturla sigara bıraktırma seansları esnasında nikotin eksikliği hissedilmesin diye homeopatik bir takviye daha veririz. Kişi her gece yatarken bu takviyeyi dilaltına koyar. Bir diğer yardımcı tedavimiz de aromaterapidir. Bunun için bağımlı kişiye sigara içme isteği olduğunda koklaması için özel bir karışım verilir.

Evet sigaranın zararlarından kendimizi ve çevremizi kurtarmak istiyorsak bu program tam size göre. Nefes aldığınız sürece geç değildir!